Collection: Coffee Lovers DTF Transfers
HOW TO APPLY YOUR DTF TRANSFER:
1. TURN ON HEAT PRESS AT 320 DEGREES FAHRENHEIT. (No iron, only heat press). PRESS YOUR APPAREL FIRST TO REMOVE ANY WRINKLES OR MOISTURE.
2. CENTER OR ALIGN YOUR TRANSFER TO YOUR DESIRED PLACEMENT AND PRESS FOR 15 SECONDS.
3. REMOVE YOUR APPAREL FROM THE HOT PLATE AND WAIT FOR THE TRANSFER TO COOL OR GET COLD, THEN SLOWLY PULL ON ONE CORNER OF THE FILM TO REMOVE.
4. IF TRANSFER IS STILL STICKING TO APPAREL,STOP PEELING AND REPEAT THE STEPS ABOVE.
5. AFTER REMOVING FILM, ADD PARCHMENT PAPER AND REPRESS FOR 10-12 SECONDS FOR A SOFT MATTE LOOK.
-
Villains Coffee DTF
- Regular price
- from $3.50
- Sale price
- from $3.50
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
Mom Fuel Coffee DTF
- Regular price
- from $3.50
- Sale price
- from $3.50
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
Nurse Coffee DTF
- Regular price
- from $3.50
- Sale price
- from $3.50
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
Grinch Latte' DTF
- Regular price
- from $3.50
- Sale price
- from $3.50
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
Harry Potter Inspired Coffee DTF
- Regular price
- from $3.50
- Sale price
- from $3.50
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
Coffee Gives Me Teacher Powers DTF
- Regular price
- from $3.50
- Sale price
- from $3.50
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
Spooky Latte' DTF
- Regular price
- from $3.50
- Sale price
- from $3.50
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
Christmas Lattes DTF
- Regular price
- from $3.50
- Sale price
- from $3.50
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
Leopard Coffee DTF
- Regular price
- from $3.50
- Sale price
- from $3.50
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
Pumpkin Mouse' DTF
- Regular price
- from $3.50
- Sale price
- from $3.50
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
Pumpkin Latte' DTF
- Regular price
- from $3.50
- Sale price
- from $3.50
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
Skull Latte' DTF
- Regular price
- from $3.50
- Sale price
- from $3.50
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out
- Page 1 of 2
- Next page